Fakıbaba: Toprağı suyla, çiftçiyi de bilgiyle buluşturmamız...

Fakıbaba: Toprağı suyla, çiftçiyi de bilgiyle buluşturmamız lazım

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Bizim toprağı suyla, çiftçiyi de bilgiyle buluşturmamız lazım." dedi.

03 Eylül 2017 - 09:59

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref  Fakıbaba,  Güneydoğu Anadolu Projesi Tarımsal Araştırma Enstitüsünde  (GAPTAEM) düzenlenen bayramlaşma programında, gıda ve ziraat mühendisleri ile  veterinerlerin çoğunlukta olduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle  görüştü.

Katılımcılarla sohbet eden Fakıbaba, burada kendisine iletilen talep  ve önerileri dinledi.

Daha sonra bir konuşma yapan Fakıbaba, Türkiye'nin daha çok çalışan  veteriner ve ziraat mühendislerine ihtiyacının olduğunu söyledi.

Kendisinin de yeni bir bakan olmasına rağmen dersine çok çalıştığını  belirten Fakıbaba, "Bizim toprağı suyla, çiftçiyi de bilgiyle buluşturmamız  lazım. Bu da sizin ve bizim görevimizin başında geliyor. Bunun finansını sağlamak  benim görevim ama çiftçiyi bilgilendirmek sizin göreviniz. Eğer siz çiftçiyle  bilgiyi buluşturamazsanız, eğer o çiftçi sulamayı nasıl yapacağını, hangi ürünü  ekeceğini, buğdaydan 100 kilo alacağını 900 kiloya nasıl çıkaracağını siz  anlatmazsanız adam bilemez." diye konuştu.

Mühendislerden çiftçilerin ayağına gitmelerini isteyen Fakıbaba,  kendilerinin halkın, mühendislerin de çiftçilerin hizmetkarı olduğunu ifade etti.

Çiftçilerin bilgilenmesinin üretime büyük katkı sağlayacağını  vurgulayan Fakıbaba, "Bakıyoruz fındık dekar başına 80 kilogram alınıyor,  Amerika'da 400 kilogram alınıyor. Yani şimdi burada bir eksiklik var. Elin adamı  bir dekardan bizden 5 kat fazla ürün alıyor. O zaman demek ki ben burada görevimi  yapamıyorum. Bunun için daha iyi çalışmalar yürütmeliyiz." şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
8.Gün'de gündem Serdar Aksoy ve CHP kurultayı
8.Gün'de gündem Serdar Aksoy ve CHP kurultayı
8. Gün'de yoğun gündem! Umutoğulları: Birileri Gürbüz'e operasyon yapmak istiyor
8. Gün'de yoğun gündem! Umutoğulları: Birileri Gürbüz'e...