Nükleer enerji santralleri istihdamı artırıyor

Nükleer enerji santralleri istihdamı artırıyor

Rusya Nükleer Enerji ve Endüstri İşçileri Sendikası Genel Başkanı Fomichev, "Nükleer santralde bir kişinin istidamı o bölgedeki diğer işler için ayrıca 12 kişinin istihdam edilmesi anlamına geliyor. Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası ile sektörde hizmet veren çalışanların eğitim ve iş güvenliği standartlarının geliştirilmesi amacıyla bir iş birliği anlaşması imzalamıştık. Türkiye ile bu alanlarda karşılıklı tecrübe paylaşımını artırmak istiyoruz" dedi.

03 Eylül 2017 - 09:59

Rusya Nükleer Enerji ve Endüstri  İşçileri Sendikası (RTUNPIW) Genel Başkanı Igor Fomichev, nükleer enerji  santrallerinin kurulduğu bölgenin ekonomik gelişimine büyük katkı sağladığını  belirterek, "Nükleer santralde bir kişinin istidamı o bölgedeki diğer işler için  ayrıca 12 kişinin istihdam edilmesi anlamına geliyor." dedi.

Fomichev, nükleer enerji endüstrisine ilişkin, muhabirine yaptığı  değerlendirmede, sektörde yüksek teknoloji kullanıldığını ve çalışanların en üst  seviyede eğitime sahip olması gerektiğini söyledi.

Nükleer santrallerde çalışanların iş kurallarına taviz vermeden  uymaları gerektiğini aktaran Fomichev, diğer çalışma alanlarına göre nükleer  enerji sektöründe daha disiplinli bir sistem kurulmasının zorunlu olduğunu  vurguladı.

Fomichev, nükleer güç santralinde çalışacak personelin daha nitelikli  olması gerektiğine dikkati çekerek. "Nükleer güç santralleri kurulduğu bölgeye  büyük katkı sağlıyor. Nükleer santralde bir kişinin istidamı o bölgedeki diğer  işler için ayrıca 12 kişinin istihdam edilmesi anlamına geliyor. Nükleer  santralde yüksek vasıflara sahip personel çalışıyor ve bu insanların konut  ihtiyacı, maaş ve sosyal imkanlarının iyileştirilmesi gerekiyor." diye konuştu.

Rusya'da 5 bin nüfuslu küçük bir kasaba olan Udomlya'da nükleer  santral inşaatından sonra kasabanın 35 bin kişilik modern bir kente dönüştüğünü  ifade eden Fomichev, santralin bölgenin gelişimine önemli katkı sağladığını  belirtti.

TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ

Fomichev, Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası ile sektörde  hizmet veren çalışanların eğitim ve iş güvenliği standartlarının geliştirilmesi  amacıyla bir iş birliği anlaşması imzaladıklarını hatırlatarak, Türkiye ile bu  alanlarda karşılıklı tecrübe paylaşımını artırmak istediklerini ifade etti.

Anlaşma kapsamında Rus uzmanların Türkiye ve Rusya'da çalışan Türk  uzmanlara eğitim vereceğini belirten Fomichev, "İlk adım olarak çalışma planı  hazırlanacak ve Türk heyet önümüzdeki dönemde Rusya'ya gelecek. Önemli olan ilk  adımı atıp, başlamak." dedi.

Belarus Enerji Gaz ve Akaryakıt İşçileri Sendikası Genel Başkanı  Uladzimir Dziklou da ülkelerinde çok fazla sayıda insanın nükleer santralde  çalışmak istediğini ve bu alanda oldukça fazla rekabet oluştuğunu söyledi.

Bu alanda çalışacak personelin yetkin ve donanımlı olması gerektiğini  anlatan Dziklou, "Bu konuda çalışacak uzmanlarımız, Rusya'daki Novovoronej  Nükleer Güç Santrali'nde staj yapıp, tecrübe kazanıyor. Santralde 2 bin 400 kişi  istihdam edilecek. Santralin yapıldığı yerde nüfus iki üç kat artarak 30 bine  kadar çıkacak." değerlendirmesinde bulundu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
8.Gün'de gündem Serdar Aksoy ve CHP kurultayı
8.Gün'de gündem Serdar Aksoy ve CHP kurultayı
8. Gün'de yoğun gündem! Umutoğulları: Birileri Gürbüz'e operasyon yapmak istiyor
8. Gün'de yoğun gündem! Umutoğulları: Birileri Gürbüz'e...